Header image  
For the Love of the Game  
  
 

 


High School - PIAA Boys State Playoffs

 

2017 Class AA Playoff Picture

First Round

Tuesday, May 30

Quarters

Saturday, June 3
Semis

Tuesday, June 6
Finals

Saturday, June 10
@Recreational Building/PSU
@11am
3-1 Northeastern
25-9, 25-13, 25-12
vs
2-3 Berwick
@Cumberland Valley HS
7:00pm
3-1 Northeastern
25-16, 25-19, 25-17
vs
1-1 Dock Mennonite

@Schuykill Valley HS
5:00pm
3-1 Northeastern
25-23, 22-25, 25-17, 22-25, 15-11
vs
3-3 Manheim Central

@Red Lion HS
7:00pm
3-1 Northeastern
25-13, 25-22, 21-25, 25-20

vs
7-1 Beaver County Christian
1-1 Dock Mennonite
25-19, 25-18, 25-20
vs
2-2 North Pocono
@Quakertown HS
6:00pm
2-1 Holy Redeemer
25-6, 25-15, 25-12
vs
12-3 Archbishop Wood
@ Wilkes University
5:00pm
2-1 Holy Redeemer

vs
3-3 Manheim Central
25-22, 25-18, 25-21

@Schuykill Valley HS
3:00pm
12-1 Lansdale Catholic

vs
3-3 Manheim Central
25-21, 25-10, 25-13
@High School of the Future
5:00pm
3-2 York Suburban
25-7, 25-13, 25-3
vs
12-2 Palumbo

@Hempfield HS
5:00pm
3-2 York Suburban

vs
7-1 Beaver County Christian
6-25, 25-20, 21-25, 25-18, 15-10

@Claysport-Kimmel HS
3:00pm
7-1 Beaver County Christian
25-23, 25-18, 24-26, 25-18
vs
10-1 Cochranton


@Slippery Rock HS
7:00pm
7-1 Beaver County Christian
25-19, 25-14, 25-18
vs
10-2 Cambria Springs

@Seneca Valley HS
6:30pm
10-1 Cochranton
27-25, 25-18, 25-17
vs
7-3 Derry

@Meadville HS
7:30pm
10-1 Cochranton
25-15, 25-12, 25-13
vs
7-2 Deer Lakes

@Slippery Rock HS
2:00pm
6-1 Forest Hills

vs
7-2 Deer Lakes
25-19, 25-8, 25-17
@Penn Cambria HS
6:30pm

 

2017 Class AAA Playoff Picture

First Round

Tuesday, May 30

Quarters

Saturday, June 3
Semis

Tuesday, June 6
Finals

Saturday, June 10
@Recreational Building/PSU
@1pm
1-1 Pennridge
25-13, 23-25, 16-25, 30-28, 15-12
vs
3-4 Dallastown

@Quakertown HS
7:30pm
1-1 Pennridge

vs
11-1 Emmaus
24-26, 25-14, 25-22, 24-26, 15-11
@Quakertown HS
3:00pm
11-1 Emmaus

vs
3-1 Central York
22-25, 25-15, 25-23, 27-25
@Exeter Twp HS
7:00pm
3-1 Central York
20-25, 25-21, 25-22, 25-23

vs
7-1 North Allegheny

11-1 Emmaus
25-11, 25-14, 25-18
vs
12-2 LaSalle College

@William Allen HS
5:00pm
12-1 Washington

vs
1-2 Pennsbury
25-19, 25-9, 25-18
@High School of the Future
3:00pm
1-2 Pennsbury

vs
3-1 Central York
25-19, 25-18, 25-15

@Schuykill Valley HS
7:00pm
3-1 Central York
25-13, 25-20, 25-14
vs
1-3 Central Bucks East
@Hempfield HS (D3)
6:30pm
11-2 Whitehall

vs
3-3 Penn Manor
25-18, 19-25, 25-20, 25-18
@William Allen HS
6:30pm
3-3 Penn Manor

vs
3-2 Central Dauphin
27-25, 25-21, 25-14

@Northeastern HS
2:00pm
3-2 Central Dauphin

vs
7-1 North Allegheny
26-24, 25-19, 21-25, 25-22

@Altoona HS
6:00pm
3-2 Central Dauphin
20-25, 25-18, 25-23, 25-20
vs
7-2 Penn Trafford

@Cumberland Valley HS
6:30pm
10-1 McDowell

vs
7-3 Bethel Park
25-19, 25-10, 25-23
@Meadville HS
6:00pm
7-3 Bethel Park

vs
7-1 North Allegheny
25-16, 29-27, 25-18

@Ambridge HS
2:00pm
7-1 North Allegheny
21-25, 25-22, 25-16, 23-25, 15-8
vs
3-5 Hempfield
@Hempfield Area HS (D7)
6:00pm