Header image  
For the Love of the Game  
  
 

 


High School - PIAA State Playoffs

2017 Class A Playoff Picture

First Round

Tuesday, Nov 7

Quarters

Saturday, Nov 11
Semis

Tuesday, Nov 14
Finals

Saturday, Nov 18
@Richland HS
@11:00am
11-1 Marion Catholic
25-8, 25-16, 25-22
vs
4-1 Canton

@Minersville HS
6:00pm
11-1 Marion Catholic
25-23, 25-11, 25-15
vs
1-1 Sacred Heart

@Exeter Twp HS
3:00pm
11-1 Marion Catholic
25-23, 20-25, 25-23, 25-19
vs
6-2 Bishop Carrol

@Big Spring HS
6:30pm
11-1 Marion Catholic

vs
10-1 Maplewood
25-14, 25-23, 25-13
1-1 Sacred Heart
25-12, 25-12, 25-15
vs
3-2 Halifax

@Lower Merion HS
6:00pm
3-1 Covanant Christian
25-16, 25-2, 25-14
vs
2-1 Blue Ridge

@Central Dauphin East HS
6:30pm
3-1 Covanant Christian

vs
6-2 Bishop Carrol
25-16, 25-15, 25-12
@McConnellsburg HS
1:00pm
5-1 Berlin Brothersvalley

vs
6-2 Bishop Carrol
25-20, 25-11, 25-21
@Windber Area HS
6:00pm
7-1 Bishop Canevin

vs
9-3 Clarion Area
25-19, 23-25, 25-18, 22-25, 15-6
@Norwin HS
7:30pm
9-3 Clarion Area
25-27, 25-20, 25-14, 25-16
vs
6-1 Northern Cambria

@DuBois Area HS
2:30pm
9-3 Clarion Area

vs
10-1 Maplewood
25-17, 25-20, 25-20
@Slippery Rock HS
6:30pm
6-1 Northern Cambria
25-21, 29-27, 19-25, 20-25, 15-10
vs
9-2 AC Valley

@Purchase Line HS
6:30pm
9-1 Otto Eldred
20-25, 25-21, 25-18, 25-20
vs
7-3 Frazier

@St Marys Area HS
5:00pm
9-1 Otto Eldred

vs
10-1 Maplewood
25-13, 25-19, 26-24
@DuBois Area HS
1:00pm
10-1 Maplewood
25-5, 25-18, 25-8
vs
7-2 Our Lady of Sacred Heart

@Meadville HS
5:00pm

 

2017 Class AA Playoff Picture

First Round

Tuesday, Nov 7

Quarters

Saturday, Nov 11
Semis

Tuesday, Nov 14
Finals

Saturday, Nov 18
@Richland HS
@1:00pm
12-1 Mast Community Charter

vs
3-1 Delone Catholic
25-6, 25-13, 25-9
@Mon Bonner/Archbishop Predergast HS
3:45pm
3-1 Delone Catholic
25-21, 25-11, 26-24
vs
2-1 Holy Redeemer

@Exeter Twp HS
11:00am
3-1 Delone Catholic
25-19, 25-14, 25-16
vs
6-2 West Shamokin

@State College HS
7:00pm
3-1 Delone Catholic

vs
7-2 Freeport
23-25, 25-9, 25-23, 25-22
4-1 North Penn-Liberty

vs
2-1 Holy Redeemer
25-16, 25-14, 28-26
@Athens Area HS
6:00pm
1-1 New Hope-Solebury
25-11, 25-14, 25-8
vs
12-2 Bishop McDevitt

@Methacton HS
4:30pm
1-1 New Hope-Solebury

vs
6-2 West Shamokin
26-24, 14-25, 20-25, 25-20, 15-13
@Shippensburg HS
12:00pm
5-1 North Star

vs
6-2 West Shamokin
25-12, 24-26, 25-13, 25-20
@Windber Area HS
7:30pm
7-1 Beaver
25-19, 25-18, 25-19
vs
10-2 Sharpsville

@Butler HS
6:00pm
7-1 Beaver
23-25, 25-10, 25-13, 25-20
vs
7-4 Serra Catholic

@Ambridge HS
12:00pm
7-1 Beaver

vs
7-2 Freeport
25-22, 25-19, 19-25, 25-18
@Seneca Valley HS
6:00pm
9-1 Kane

vs
7-4 Serra Catholic
25-7, 25-14, 25-14
@St Marys Area HS
6:30pm
6-1 Bald Eagle Area

vs
7-2 Freeport
25-13, 25-14, 25-23
@Penn Cambria HS
5:00pm
7-2 Freeport
22-25, 25-21, 26-24, 25-13
vs
10-1 Corry

@Slippery Rock HS
1:00pm
10-1 Corry
22-25, 25-16, 25-16, 25-21
vs
7-3 Avonworth

@Meadville HS
8:00pm

 

2017 Class AAA Playoff Picture

First Round

Tuesday, Nov 7

Quarters

Saturday, Nov 11
Semis

Tuesday, Nov 14
Finals

Saturday, Nov 18
@Richland HS
@3:00pm
1-1 Pope John Paul II
25-17, 22-25, 22-25, 25-22, 15-9
vs
12-3 Cardinal O'Hara

@Methacton HS
6:00pm
1-1 Pope John Paul II

vs
3-2 West York
25-19, 25-16, 19-25, 25-19
@Exeter Twp HS
1:00pm
3-2 West York

vs
11-1 Allentown Central Catholic
23-25, 25-19, 25-19, 24-26, 15-13
@Exeter Twp HS
5:30pm
11-1 Allentown Central Catholic

vs
7-1 Knoch
26-24, 17-25, 20-25, 25-18, 15-12
2-1 Greater Nanticoke

vs
3-2 West York
25-11, 25-8, 25-14
@Pittston Area HS
7:00pm
12-1 Archbishop Wood

vs
3-3 Garden Spot
25-17, 25-18, 25-17
@Bishop McDevitt HS
5:45pm
3-3 Garden Spot

vs
11-1 Allentown Central Catholic
25-11, 25-19, 26-24
@Souderton HS
3:00pm
11-1 Allentown Central Catholic
25-15, 26-24, 25-20
vs
1-2 Merion Mercy

@Whitehall HS
5:00pm
3-1 Palmyra
25-7, 25-5, 25-17
vs
12-2 Academy at Palumbo

@Manheim Twp HS
6:00pm
3-1 Palmyra

vs
7-2 Montour
25-23, 25-18, 25-20
@McConnellsburg HS
3:00pm
7-2 Montour

vs
7-1 Knoch
25-19, 12-25, 25-21, 22-25, 15-9
@Seneca Valley HS
7:30pm
9-1 DuBois

vs
7-2 Montour
25-20, 25-22, 25-14
@Punxsutawney HS
6:30pm
7-1 Knoch
25-17, 25-14, 25-11
vs
5-1 Somerset

@Butler HS
7:30pm
7-1 Knoch
25-13, 25-18, 25-15
vs
10-1 General McLane

@Slippery Rock HS
3:00pm
10-1 General McLane
23-25, 25-15, 20-25, 25-23, 15-10
vs
7-3 Thomas Jefferson

@Meadville HS
6:30pm

 

2017 Class AAAA Playoff Picture

First Round

Tuesday, Nov 7

Quarters

Saturday, Nov 11
Semis

Tuesday, Nov 14
Finals

Saturday, Nov 18
@Richland HS
@5:00pm
1-1 Bishop Shanahan
25-14, 25-17, 22-25, 25-17
vs
11-2 Nazareth

@Methacton HS
7:30pm
1-1 Bishop Shanahan
17-25, 25-21, 25-13, 25-19
vs
12-1 Archbishop Carroll

@Souderton HS
11:00am
1-1 Bishop Shanahan
25-22, 20-25, 25-20, 15-25, 15-11
vs
11-1 Parkland

@Exeter Twp HS
7:30pm
1-1 Bishop Shanahan

vs
7-1 North Allegheny
25-21, 25-12, 25-16
12-1 Archbishop Carroll
25-12, 25-16, 25-15
vs
1-4 Pennsbury

@Bishop McDevitt HS
3:45pm
1-2 Upper Merion

vs
3-2 Exeter Township
25-23, 20-25, 23-25, 29-27, 15-12
@Lower Merion HS
7:30pm
3-2 Exeter Township

vs
11-1 Parkland
23-25, 25-15, 17-25, 25-15, 15-10
@Souderton HS
1:00pm
11-1 Parkland
25-16, 25-20, 20-25, 25-17
vs
1-3 Perkiomen Valley

@Whitehall HS
6:30pm
3-1 Hempfield

vs
1-5 Garnet Valley
25-18, 25-21, 22-25, 22-25, 15-9
@Manheim Township HS
7:30pm
1-5 Garnet Valley
25-20, 25-19, 25-22
vs
7-2 Armstrong

@Shippensburg HS
1:30pm
1-5 Garnet Valley

vs
7-1 North Allegheny
25-27, 23-25, 25-19, 25-16, 20-18
@State College HS
5:00pm
8-1 Allderice

vs
7-2 Armstrong
25-12, 25-13, 25-12
@Carrick HS
6:30pm
6-1 State College

vs
7-3 Seneca Valley
25-15, 25-20, 25-22
@Penn Cambria HS
6:30pm
7-3 Seneca Valley

vs
7-1 North Allegheny
25-22, 25-19, 25-18
@Ambridge HS
1:30pm
7-1 North Allegheny
26-24, 25-17, 25-14
vs
3-3 Cumberland Valley

@Norwin HS
6:00pm